Plnění balónku vodíkem

Jak si vyrobit létající balónek v domácích podmínkách elektrolýzou roztoku kuchyňské soli. Pozor, vodík je hořlavý plyn! Nebezpečí výbuchu!

Co budeme potřebovat:

Postup:

  1. Měděnou trubku v horní části pevně spojíme s vodičem. Toto bude kladná elektroda (+).
  2. Z jiného kousku vodiče délky asi 20 cm sejmeme izolaci a vodič částečně stočíme do spirály. Toto bude záporná elektroda (-).
  3. Do víčka sklenice vyvrtáme dva malé otvory pro vodiče a jeden velký otvor pro odvod vodíku.
  4. Protáhneme víčkem vývody od obou elektrod. Pozor, alespoň jeden z vodičů musí být v této části izolovaný, aby se přímo nedotýkal víčka.
  5. Protáhneme víčkem plastovou trubku. Vše velmi důkladně utěsníme lepidlem pomocí tavicí pistole.
  6. Do sklenice nasypeme asi 200 g kuchyňské soli a sklenici naplníme vodou. Voda nesmí zakrývat horní spoj měděné trubky. Důkladně promícháme.
  7. Našroubujeme víčko s elektrodami a vší silou utáhneme. Na plastovou trubku nasadíme balónek a spojení pevně omotáme např. provázkem.
  8. Připojíme napájecí zdroj na vývody elektrod. Procházející proud je velmi zhruba 5 A při napětí 3 V.

Nafouknutí balónku trvá několik hodin. Občas sklenicí zamícháme. Pokud se roztok předčasně spotřebuje, je nutné sklenici vylít a připravit roztok znovu a poté balónek dofouknout. Aby balónek létal, musí v něm být více než 2 litry vodíku.

Bublinky vodíku vznikají na záporné elektrodě. Na kladné elektrodě se vylučuje chlór, který však okamžitě reaguje s mědí za vzniku sloučeniny. Ta se postupně usazuje ve sklenici a měděná trubka se pomalu rozpouští. Balónek vydrží nafouknutý jen několik hodin, vodík má malé molekuly a uniká i stěnou balónku.